Witaj
Zabytki
Galeria
Radny
Linki
Zakupy
Księga gości
Kontakt

Nasze Zabytki

 Na turystycznum szlaku
Korzeńsko leżało w granicach żmigrodzkiego wolnego państwa stanowego (później hrabstwa).  Z tego okresu zachowały się zabytkowe kościoły.  Najcenniejsze historycznie są organy.  Dworzec kolejowy został uruchomiony prawdopodobnie w październiku 1856r.
Udało mi się znaleźć w Internecie trochę materiałow o organach i kościele poewangelickim.

przyjemnej lekturyOrgany

zdjęcie pochodzi ze strony http://www.organy.art.pl/instrumenty.php?instr_id=719
Szafa organów barokowa. Obecny instrument jest dziełem firmy Berschdorf z Nysy. Sprawne, choć wymagają remontu. Zużyta dmuchawa elektryczna pracuje głośno. Organistą jest p. Jan Kałuża.
Organy są najbardziej skomplikowanym i najbardziej rozbudowanym instrumentem. Traktując każdą grającą piszczałkę jako instrument muzyczny organy to nic innego jak - w zależności od wielkości - kilkaset a nawet kilkanaście tysięcy instrumentów dętych uruchamianych trakturą. Szafa organowa to obudowa instrumentu. Widoczna część szafy wraz z wmontowanymi w nią piszczałkami nazywana jest prospektem. Szafa organowa prócz roli ozdobnej pełni rolę zabezpieczającą przed kurzem i innymi czynnikami zewnętrznymi, a także działa jak pudło rezonansowe. Szafa zwykle jest wykonana z dobrego, masywnego drewna. Wszystkie piszczałki znajdujące się w organach są pogrupowane w głosy. Piszczałki wchodzące w skład jednego głosu charakteryzują się na ogół tą samą budową i właściwościami dźwiękowymi.

Źródło: " http://www.organy.art.pl "
Kościół parafialny

zdjecie pochodzi ze strony http://www.archidiecezja.wroc.pl/parafia.php?id_dek=25&id_par=2
Drewniany kościół par. p.w. Podwyższenia Krzyża Św. wzmiankowany w 1579 r. i rekatolicyzowany w 1654 nie przetrwał do naszych czasów. Ze względu na zły stan został rozebrany ok. 1720 r. Na jego miejscu, z fundacji kanonika A.L. v. Hatzfeld, w latach 1722÷23 wzniesiono wg proj. Krzysztofa Hacknera obecny budynek. Jest to barokowa, jednonawowa budowla z 3-bocznie zamkniętym prezbiterium i 3-kondygnacjową wieżą na osi. We wnętrzu brak wyposażenia z czasów, gdy kościół służył ewangelikom. Na uwagę zasługuje zachowany gotycki, rzeźbiony tryptyk z Pokłonem Trzech Króli z ok. 1500 r. Pozostałe wyposażenie pochodzi z XVIII w.

Źródło: " http://www.luteranie.pl/diec.wroclawska/poew/korzensko/korzensko.htm "
Kościół poewangelicki

http://www.luteranie.pl/diec.wroclawska/poew/korzensko/korzensko.htm
Jest to orientowana budowla wymurowana z cegły na kamiennej podmurówce, od zewnątrz wyłożona licówką. Zwarta, eklektyczna bryła 5-przęsłowej nawy założonej na planie prostokąta, do której na osi dobudowano: od wschodu niewielką apsydę prezbiterialną w przyziemiu obudowaną zakrystią, zaś od zachodu wysoką, 3-kondygnacjową, 4-boczną wieżę z kruchtą w przyziemiu, zwieńczoną spiczastym hełmem obitym blachą. Korpus nakryty 2-spadowym dachem ceramicznym, apsyda stożkowym pobitym blachą, a zakrystia pulpitowy kryty papą. Schodkowe szczyty elewacji na osi E-W ujęte pinaklami. Portale i okna schodkowe zamknięte arkadowo. W elewacjach bocznych okna w dwóch rzędach, w górnym większe. W najwyższej kondygnacji wieży zwieńczonej narożnymi sterczynami, okrągłe blendy. Nawa przekryta drewnianym stropem kasetonowym z ozdobnymi zwisami. Apsyda zaakcentowana arkadą - łukiem tęczy, wspartym na filarach przyściennych przekryta sklepieniem konchowym z fragmentami malowideł (motyw wici winorośli). Wnętrze z 3 stron otoczone drewnianymi emporami wspartymi na filarach, z parapetami o podziałach płycinowo-ramowych z motywem trójliścia. Linię empor od SE kontynuuje nadwieszona empora. Wyposażenie z okresu budowy kościoła: ołtarz kamienny z prostym drewnianym krzyżem na cokole oraz kamienna, ośmioboczna chrzcielnica z dekoracją płycinową. Barokowe (~1730) ławki przeniesiono z kościoła parafialnego.

Źródło: " http://www.luteranie.pl/diec.wroclawska/poew/korzensko/korzensko.htm "
Dworzec PKP

zdjęcie pochodzi ze strony http://www.kolej.one.pl/index.php?dzial=stacje&id=2056&okno=historia
Pierwszy budynek kolejowy pochodził z połowy XVII w. Stacja nazywała się Korsenz, po wojnie Korzeniec, a obecnie Korzeńsko. Przez wieś przechodzi linia kolejowa Poznań - Wrocław. Dworzec używany jest zgodnie z przeznaczeniem; czynna jest kasa biletowa i dwa perony.

Źródło: " http://www.kolej.one.pl/index.php "


Portal finansowy BANKIER poleca: kredyty, lokaty, konta, fundusze, podróże ...

więcej o doradztwie finansowym